نورپردازی نما معماری چیست؟

نورپردازی نما معماری نمای بیرونی هر ساختمان یا سازه ای را تحسین می کند. نما به نمای بیرونی جلویی یک سازه معماری اشاره دارد. این بدان معناست که این نوع نورپردازی تکنیکی است که قسمت جلویی ساختمان را برجسته می‌کند – خواه به طور کلی روشن شود یا فقط بخش‌ها یا طرح‌های خاص را برجسته کند.

در معماری، نما مهمترین بخش طراحی است.

چرا؟ زیرا این همان بخشی است که مردم ابتدا می بینند. اگر تاثیر فوق العاده ای داشته باشد، حس کلی را برای بقیه سازه ایجاد می کند.

به همین دلیل است که برجسته کردن نما از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی صحبت از طراحی نور می شود، این یک روند محبوب است. همانطور که طراحی معماری ممکن است شگفت انگیز باشد، با فرا رسیدن شب همه چیز در تاریکی محو می شود. نصب چراغ های مناسب در اطراف آن تنها راه زنده شدن آن در شب است.

اما سود به خود ساختمان واقعی محدود نمی شود. به اطراف امتداد می یابد. باور کنید یا نه، یک ساختمان زیبا می‌تواند فضای اطراف را زیباتر کند و مردم را وادار کند که بیایند و آن را ببینند.

نورپردازی نما معماری
سه جنبه که اهمیت نورپردازی نما را مشخص می کند
دلایل زیادی وجود دارد که چرا نورپردازی نما معماری اهمیت دارد. فراتر از زیبایی شناسی است. مطمئناً دلیل واضح این نوع تکنیک نورپردازی برجسته کردن ویژگی های ساختمان است. اما بهتر است که روی آن تمرکز نکنید. این فقط برای دادن حس هنری به آن نیست.

هنگامی که درک کردید که چگونه می تواند برای ساختمان مفید باشد، می دانید که چگونه طراحی و کاربرد آن را برنامه ریزی کنید. نکته کلیدی این است که بر چگونگی وادار کردن مردم به درک و تجربه ارزش واقعی معماری تمرکز کنید. از تکنیک نورپردازی برای افزایش ارزش احساسی معماری استفاده کنید.

آیا شما معتقدید که این امکان پذیر است؟ البته که هست.

با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا سه جنبه وجود دارد که مشخص می کند چرا نورپردازی نما معماری مهم است.

زیبایی شناسی
هر بار که چیزی بسیار زیبا می بینید، متوجه می شوید که واکنش احساسی خاصی را از شما برمی انگیزد. وقتی احساسات وجود دارند چه اتفاقی می افتد؟ آن لحظه به یاد ماندنی می شود. خاطرات ما یادآوری احساسات ما در یک زمان خاص است. بنابراین، اگر بتوانید تنها با نگاه کردن به زیبایی‌شناسی یک ساختمان چیزی را احساس کنید، این یک دستاورد است. بهترین راه برای ایجاد این حالت از طریق نور است.

فرقی نمی‌کند برای افرادی باشد که فضا را اشغال کرده‌اند یا تماشاگرانی که از آنجا بازدید می‌کنند یا می‌گذرند. شما می خواهید وقتی به ساختمان شما نگاه می کنند چیزی احساس کنند. با نورپردازی مناسب، می توانید حال و هوای مناسبی را برای آن تنظیم کنید. سپس جذب افراد آسان تر می شود.

تابع
کاربردی بودن یکی دیگر از دلایل اهمیت نورپردازی مناسب نما است. وظیفه اصلی چراغ ها کمک به ما برای دیدن است. با روشنایی کافی، احتمال وقوع تصادفات کمتر است. این باعث می شود همه احساس امنیت بیشتری کنند زیرا می توانند مقصد و مناطق اطراف خود را ببینند.

نه تنها این، بلکه چراغ ها می توانند متجاوزان را از نزدیک شدن منصرف کنند. این به شما اطمینان خاطر می دهد که ایمنی و حفاظت شما دست نخورده است.

سبز و پایدار
برخلاف دو مورد اول، این بستگی به این دارد که از چه نوع وسایل روشنایی استفاده کنید. اما اگر مجبورید روی نورپردازی نما معماری ساختمان خود کار کنید، مطمئن شوید که هم از نظر محیطی پایدار است. چطوری این کار را انجام میدهی؟ آن را در مصرف انرژی بهینه کنید.

استفاده از چراغ های LED یک راه عالی برای انجام این کار است. این چراغ ها بدون مصرف انرژی زیاد می توانند روشنایی کافی از خود ساطع کنند. به عنوان مثال، یک چراغ LED 10 واتی می تواند همان سطح روشنایی یک لامپ رشته ای 100 واتی را ارائه دهد. این برای محیط زیست خوب است و در عین حال به شما کمک می کند در قبض برق خود صرفه جویی کنید.

طول عمر led
سه گزینه برای نورپردازی معماری
هنگامی که برای طراحی نورپردازی نما آماده شدید، بهتر است با دانستن تکنیک هایی که می توانید استفاده کنید شروع کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که می توانید این تکنیک های مختلف را با هم ترکیب کنید. فقط مطمئن شوید که مکمل طرحی است که می خواهید برای نمای ساختمان خود به دست آورید.

در اینجا سه تکنیکی است که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

روشنایی یکنواخت
روشنایی یکنواخت به این معنی است که شما همان روشنایی را روی یک سطح عمودی می‌تابانید. می توانید با استفاده از نورافکن به این هدف برسید – اما اجباری نیست. هر چراغی که بتواند ویژگی های سبک ساختمان را برجسته کند برای این منظور ایده آل است.

از هر وسیله نوری که قصد استفاده از آن را دارید، می توانید آن را در بالای سازه (معمولاً در ساختمان مجاور) یا روی زمین قرار دهید. آنچه مهمتر است فاصله نورپردازی از سطحی است که آن را روشن می کند.

این مهم است که به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از نورافکن، باید نور جهت را نیز در نظر بگیرید. به این ترتیب، نورها می توانند جزئیات ساختمان را برجسته کنند. این چراغ ها معمولا کوچکتر هستند و روشنایی ضعیف تری نسبت به نورافکن های اصلی ساطع می کنند.

روشنایی محلی
این تکنیک نورپردازی بر روی نقاط خاصی در رأس تمرکز می کند